Linux - propaganda
Społeczność skupiona wokół projektów FSF/GNU stoi w opozycji do firm monopolizujących i zamykających patentami świat informacji. Pełna kontrola internetu i naszej w nim aktywności, wpływanie na podejmowane przez nas wybory i decyzje, to cel korporacji i marzenie polityków. Zbieranie informacji o naszych potrzebach, zainteresowaniach i poglądach, pod pretekstem ułatwiania nam życia, służy celom niskim i wyrachowanym. Używaj systemów i wyszukiwarek, które Cię nie śledzą.
Kiedy
Nie odpowiada Ci funkcjonalność obecnego systemu operacyjnego. Irytują Cię długotrwałe aktualizacje oraz konieczność przesiadki na kolejną wersję systemu po zakończeniu wsparcia przez producenta.
Często i długo pracujesz na komputerze. Wolisz gdy nowoczesny i mocny komputer zajmuje się zleconą przez Ciebie pracą a nie zużywa swoje zasoby na współistnienie z ociężałym systemem.
Masz dosyć szpiegowskich zapędów systemu i walki z wirusami. Chcesz kontrolować co i gdzie jest wysyłane z Twojego komputera. Przy zachowaniu zasad linuxowej higieny masz w wysokim stopniu zabezpieczone dane i system.
Chcesz mieć system dopasowany do Twoich potrzeb i przyzwyczajeń. Linux ewoluuje codziennie dzięki pracy rzeszy ludzi na całym świecie. Ewoluuje a nie zaskakuje. Tylko od Ciebie zależy, czy i z których fragmentów ich pracy skorzystasz.
Mity
System jest nieprzyjazny dla użytkownika...
Owszem, Linux był taki - w ubiegłym wieku.
System jest darmowy więc jest byle jaki...
Linux to dopracowany i nowoczesny system operacyjny. Jest bezpieczny, szybki i elastyczny.
Linux nie obsługuje najnowszych platform sprzętowych...
Obsługuje! Instaluj najnowsze wersje dystrybucji. Zwracaj uwagę na kompatybilność podzespołów.
No to sobie nie pogram...
Natywnych gier linuxowych są setki. Jest też DOSbox czy umożliwiające odpalenie niektórych tytułów Wine. Są gry w serwisie GOG. Funkcjonuje projekt Steam for Linux.
Brak pomocy i wsparcia...
Rozwiązanie problemu znajdziesz wstukując odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce. Masz do dyspozycji niezliczoną ilość for. Dobrym zwyczajem jest zapoznanie się z dokumentacją na stronie projektu.
Plusy
Linux skonfigurujesz dla taty, cioci i dziecka. System spełni oczekiwania internauty, idealnie sprawdzi się dla studenta, naukowca, programisty i webmastera.
Możesz pracować w tym samym środowisku systemowym na wszystkich komputerach które posiadasz, niezależnie od ich wieku i rodzaju platformy sprzętowej.
Porównaj licencje, masz nieporównywalnie większe prawa oraz możliwości niż w konkurencyjnych - komercyjnych systemach.
Za trud i czas poświęcony na opanowanie nowych nawyków, Linux odwdzięczy się uniwersalnością, wydajnością i stabilnością.
Którą dystrybucję Linuksa wybrać? Warto spróbować kilku, by wybrać odpowiednią dla siebie. DistroWatch